Кокошката или яйцето: защо да говорим за инвестиции след като имаме спестявания, а не обратното.
В самото начало на този материал бих желала да поясня факта, че авторът й в мое лице не е финансист или икономист, а комуникатор: липсата на информация от надеждни източници на български език и обратната връзка на моите клиенти наложи практиката да създавам този тип съдържание.
Говорейки за финансова експертност: този Блог не претендира да е мястото, където да я получите
а/ за да се нарека експерт в каквато и да е област ще работя и трупам знания поне още 10-на години.
б/ таксата за интернет достъп не би била достатъчна, за да получим професионална и експертна консултация.
Всички мои материали обединяват глобален поглед (ползвам избирателно немски източници) и са отражение на комуникацията ми на живо в реални професионални и житейски ситуации през последните 11 год. опит в България. Поради което и съдържанието е изградено на разбираем език с цел да бъде полезно за всеки човек, живеещ в България и запознат с живота тук т.е. от особено значение е реалният поглед над актуалната ситуация ТУК и СЕГА. Това не означава, че материалите не стъпват на глобална информация и поглед в бъдещето, дори напротив: но за ролята ми на комуникатор от огромно значение е придържането към реалността.
Реалността по отношение на Спестяване и Инвестиции е темата на тази статия. Дори и да не ползвате специални приложения, не работите с Office пакет и не следите ежедневно разходите си, съдържанието ще може лесно да бъде прието и дори! приложено на практика.
% Бъдеще
Спестяване и Инвестиране са две понятия, които често биват обърквани едно с друго, замествани или възприемани като взаимна алтернатива. Основните аспекти на различията помежду им са:
- Къде държите своите средства?
- Какви са рисковете респективно шансовете?
- Средствата „стоят“ ли или „растат“?
По-голямата част от населението в Европа държи своите спестявания предимно в банките. Те от своя страна инвестират средствата на своите клиенти в компании, които ги ползват за закупуване на нови машини, оборудване, разработка на продукти. Експертите наричат това инвестиция.
Поглед тук и сега: Вие знаете ли къде инвестира Вашата българска банка средствата, които са лично Ваши и сте й ги доверили? Аз лично не знам..
Как работи спестяването в банка: банката съхранява нашите пари, които ние сме й дали назаем и за което а/ й плащаме „наем“ и б/ й даваме опцията да разполага с парите ни и да „услужва“ на други хора в нужда. Лихвата, която банките в България в момента ни предлагат варира. Всеки от нас би могъл да се информира за това.
Как работи инвестирането: реално това представлява да купим нещо със средствата си, което да ги увеличи с времето.
Опциите за инвестиране са различни: световни акции, ETF, недвижими имоти, инвестиционно злато, криптовалута. Лихвата не е фиксирана, но все пак говорим за растеж на средства.
Пример: Ако инвестирате в 30-те най-големи немски DAX компании, можете да разчитате на годишна доходност от 8,4%; инвестиция в международните MSCI World може да ви донесе 7,1% печалба на годишна база; S&P 500 компаниите могат да донесат дори 9,7 % увеличение на инвестицията ви. (информация към 20.05.2020).
Къде се позиционира Застраховката Живот със спестовен характер: тя комбинира по малко от двете гореописани, като размерът на заделената сума накланя везните към Спестяване или към Инвестиция. Застраховката Живот със спестовен характер предлага:
/ изграждане на навика и дисциплината (у нас и/или у децата ни) да мислим за бъдещето, заделяйки дори и по-малка сума на регулярна база;
/ възможност по ниско-рисков и пасивен начин да имаме доходност от средствата ни (без да е нужно да говорим за инвестиции в размери на 5 цифрени суми);
/да подсигурим близките си: добрите животозастрахователни компании обезщетяват близките в случай на фатално събитие респективно продължават да заделят средствата по договор до навършване на определена възраст на Застрахования.
/ достъп до международните пазари срещу минимална административна такса;
/индивидуален избор на фондовете, в които да инвестираме;
/ личен консултант, който да е на наше разположение за мнение, информация и справка.
/ данъчни облекчения (когато я ползвате от Застрахователно дружество, не от банка).
Изборът на % Бъдеще е индивидуален, като ако вземем под внимание следните аспекти решението ни би имало по-благоприятно развитие за нас … и мечтите ни:
/ Доверие: на коя структура/компания/институция/личност имаме доверие?
/ Търпение: …
/ Цел и стратегия: кое беше последното нещо, което си наумихте да постигнете и колко време ви отне?
/ Познания: знаем ли какво правим?
и не на последно място
/ Здрав разум: преценяме ли ситуацията реално или по-скоро не; преценихте ли къде живеете; какво обуславя социалната, политическа и икономическа среда..?
… защото Златната кокошка както и всеки един навик, култура и поведение имат нужда от грижи, отношение и време, дори това да са нашите лични средства.
Източници: